הכל אודות האקנה – מאמר ראשון בסדרה

פצעי אקנה הם אחת הבעיות הקשות והמתסכלות ביותר. קשה להסתיר אקנה. האקנה פוגע במראה הפנים, במצב הרוח ובבטחון העצמי. ולכן, כדאי מאד לדעת: זו לא גזירה משמים. בטיפול נכון, ועם שיתוף פעולה של המטופל, אפשר למגר את האקנה בתוך מספר חודשים.

בעבר נהגו לחשוב, שאקנה הוא עניינו של הרופא בלבד, ואל הקוסמטיקאית מגיעים רק כדי לנקז קומדונים. מאז, עברו מים רבים בים. הידע על הטיפול באקנה הוא רב, מגוון המרכיבים הפעילים התרחב ובעיקר - הגישה הטיפולית השתנתה. כיום הקוסמטיקאית עובדת בעיקר עם הראש. לא תמיד הידיים מעורבות בטיפול. במקרים רבים, מגיעים לריפוי מלא בטיפול הקוסמטי ללא מגע יד. איך מרפאת הקוסמטיקאית אקנה מבלי לגעת בעור? בדיוק כמו שהרופא עושה: עם הידע וההבנה. מרכיבים פעילים נכונים, מעקב וניהול נכון של הטיפול.

מה גורם לאקנה?

ישנם 3 גורמים עיקריים, ועוד מספר גורמים שיכולים להחמיר אקנה קיים.

האקנה נוצר ע"י:

1. ייצור יתר של שומן בבלוטת השומן

2. הצטברות של עודף תאי עור מתים, הן על פני שטח העור והן בתוך הנקבובית. תאים אלה מקשים על החלב להתנקז וגורמים להיווצרות מצבורי שומן בתוך הזקיק.

3. התרבות חיידקים בנקבובית.

 

כיצד נוצר הנגע?

כל זקיק שערה גדל מבלוטת שומן שמפרישה כעין שעווה מוקשית הנקראת סבום. המבנה שכולל את בלוטת השומן וזקיק השערה נקרא בשם הנפוץ נקבובית. כשהתהליך קורה באופן תקין, הסבום עוזב בצורה חלקה את הנקבובית ונמס על פני העור. בכך הוא עוזר לשמור את שטח פני העור לח וחלק. כשדברים לא קורים באופן תקין, כמו בזמן שהנקבובית נסתמת, או פקוקה עם סבום ותאי עור מתים, השומן מצטבר בנקבובית ולא מופרש החוצה. בסביבה זאת משגשג סוג של חיידק הקרוי P. acnes PROPIONIBOCTERIUM ACNES פרופיוניום באקטריום אי העור המתים והשומן העודף בבלוטת השומן מספקים את התנאים הנוחים לחיידק זה כדי לשגשג. עודף סבום נוצר בראש ובראשונה ע"י פעילות הורמונלית. כשנוצר יותר מדי שומן, הוא יכול להתערבב עם תאי עור מתים מפני שטח העור, עם עור שהצטבר בדפנות הנקבובית ועם חתיכות קטנות של שרידי שיער מהזקיק. שילוב זה של סבום, תאי עור מתים ופיסות קטנות של שיער יכולים לסתום את המעבר החוצה מזקיק השערה או מבלוטת השומן. עם התרבות החיידק השוכן בסביבה הזאת, מופיעים גירוי ודלקת. זאת הסיבה לכך שרוב הפצעים הם אדומים ונפוחים ומודלקים .

חיצונית, הצטברות זאת של שומן יכולה להראות בכל מיני צורות. לעיתים השומן העודף הזה ותאי עור מתים מתגבשים למבנה לבן ורך – ראש לבן (קומודון לבן). אם הנקבובית פתוחה, בלי כל כיסוי-עור, הראש של ה"פקק" חשוף לאוויר ומתכהה, ונוצר ראש שחור (קומדון שחור).

ראשים שחורים ולבנים הופכים לפצעים כאשר חיידק האקנה מתחיל לגדול בתוך הפקק, וגורם לגירוי ודלקת. דלקת זאת ושומן עודף גורמים לקיר של בלוטת השומן להתבקע ולהיהרס, כשהוא שופך את תכולתו (שומן, שרידי תאים, חיידקים) לתוך רקמת העור המקיפה אותו. מערכת החיסון של הגוף מגיבה, שולחת לימפה לאזור המודלק כדי לעזור ולתקן את הנזק (ובכך נגרמת נפיחות), וכעת ישנו פצע.

האקנה קורה לרוב בגיל ההתבגרות, אבל לא רק. הוא קיים גם בגילאי 20-40 ואף בגילאים מאוחרים יותר. הוא יכול להתפרץ בגיל בוגר גם באנשים שלא סבלו ממנו בגיל ההתבגרות. ישנן נסיבות בחיים שקשורות להתפרצויות של אקנה, כגון: היריון, תקופות של סטרס, לאחר הפסקת שימוש בגלולות, ועוד.

מתעניינת בלימודי קוסמטיקה מעמיקים? כל הפרטים כאן

מאמרים

זמינים בווטסאפ