האקנה וגיל ההתבגרות

האקנה הינה מחלה נפוצה ומוכרת המאפיינת בעיקר את גיל ההתבגרות המתאפיין בחוסר איזון הורמונלי. האקנה נובע מתהליכים הגורמים בין היתר להפרשה מוגברת של בלוטות החלב תוך עלייה בריכוז החומצות השומניות בשומן העל עורי, כתוצאה מכך מתפתחים חיידקים באתר ההפרשה, חיידקים אלו תורמים לזיהום האזור ולשינוי בתאי האפיתל של תעלות הנקבוביות בעור.

הטיפול: משולב רופא ו / או קוסמטיקאית.

* ניתן להפחית / לדכא את האקנה במספר דרכים: שמירת היגיינה, ניקוי וחיטוי של   עור הפנים בעזרת סבון מתאים,  מי פנים מתאימים ושימוש בתכשירים סופגי שומן כמו: קלמין, טלק, צינק אוקסיד ותחמוצת טיטניום וקאולין.

* ניתן לזרז ולעודד צמיחת עור חדש ותקין באזורים נגועי קנה ע"י שימוש בפילניגים המכילים: אנזימים, חומצות פירות, גופרית וחומצה סליצילית. רופאים משתמשים גם בפנול וב – TCA (חומצת אצטט-טרי-כלורית) שימוש בקמפור ומלחי אבץ המשמשים כתכשירים מכווצים ואנטי דלקתיים. אקנה מושפע לעיתים קרובות מתזונה, מתח, תרופות והיגיינה כללית. במקרים קשים יש להפנות לרופא עור.

מחזור חודשי

אי סדירות בקבלת הווסת דורש בדיקה רפואית מאחר ויש השלכות הורמונליות היכולות לבוא לידי ביטוי גם בתופעות בעור כמו: אקנה, ו/או שיעור יתר. מחזור חודשי מתחיל בדרך כלל אצל נערות בגיל 10-12 ומפסיק באופן טבעי בסביבות גיל 45-50. זהו תהליך אינדיוודואלי המשתנה מאשה לאשה, לכן ניתן למצוא נשים גם מעל גיל 50 עם מחזור חודשי. ישנה נטייה לתת לנשים שפסק אצלן המחזור כדורים שימשיכו את המחזור בצורה מלאכותית וכך תושגנה מספר מטרות:

  • המשך תחושת הנשיות
  • פחות נטייה למצבי רוח
  • מניעת בריחת סידן (אלמנט תורשתי)
  • העור במצב טוב יותר
  • פחות בעיות של שיעור יתר

הריון

בתקופת ההריון חלים שינויים רבים בגופה של האישה, בעור ובשיער. בנוסף לעלייה נכבדת במשקל כ – 10 ק"ג – 12 ק"ג בממוצע ובהיקף, כמו כן עולה ריכוז ההורמונים הנשיים בדם (פרוגסטרון ואסטרוגן) ומופיעים הורמונים ייחודיים להריון המצויים בשלייה. רוב ביטויי ההריון בעור ובשיער חולפים זמן קצר לאחר סיום ההריון. מעט מהנשים שסבלו ממחלות עור נזקקות לטיפול רפואי. מחלות עור כרוניות יכולות להיות מושפעות ע"י הריון. מחלות עור הקיימות לפני ההריון כמו אקנה, פסוריאזיס בדרך כלל חלה בהן הטבה בזמן ההיריון. מחלות אחרות כמו "לופוס" (זאבת) מוחמרות ועלולות לפגוע בבריאות האם והעובר.

דוגמאות להשפעות ההריון על העור

1. שינויים ברקמת החיבור של העור (סטריות = סימני מתיחה)

מתיחת העור בחודשי ההריון האחרונים גורמת אצל 90% מהנשים לפגיעה בסיבי הקולגן והאלסטין האחראים לחוזק וגמישות העור, בעיקר בעור הבטן, שדיים וירכיים מופיעים סימני מתיחה ורודים מבריקים המכונים סטריות. לעיתים התופעה מתלווה בגרד. לאחר הלידה הסטריות נעשות בהירות יותר ובולטות פחות. אין למנוע לחלוטין את היווצרות סימני המתיחה אך עיסוי בקרמים מזינים עשוי להקל.

2. התכהות העור (פגמנטציה)

בזמן ההיריון נוטים חלקים מסוימים של העור להתכהות. ישנה התכהות של הפטמות, קו חום מאונך במרכז הבטן ונקודות חן ונמשים מתכהים. לאחר סיום ההיריון ההתכהות מתבהרת אך לא נעלמת. שינוי בגודל השוליים של נקודות חן או הופעה  של נקודת חן (שומה) חדשה הגדלה בהתמדה במהלך ההיריון דורשות אבחון רפואי. 

3. כתמים חומים בעור הפנים – מסכת הריון = כלואזמה/מלסמה:

נשים רבות בהיריון מפתחות כתמים חומים על הלחיים, המצח, וסביב העיניים. התופעה שכיחה יותר אצל נשים כהות עור או נשים החשופות הרבה לשמש. מאחר והתופעה קשורה בעליית כמות הורמון האסטרוגן היא יכולה להיות גם קשורה לנטילה מרובה של גלולות למניעת היריון המחקות מצב של היריון.

טיפול: מאחר והשמש מגבירה ייצור מלנין יש להימנע מחשיפה לשמש ומומלץ להשתמש במסנן קרינה. לאחר ההיריון יכולה להיות הבהרה מסוימת של הכתמים ללא טיפול. כאשר אין הטבה יכול רופא עור להמליץ על משחות מבהירות בהם משתמשים מספר חודשים תחת פיקוח רפואי מחשש להיווצרות כתמים בהירים או פיגמנטציה לא אחידה של העור. גם קילוף כימי יכול להיות פתרון.

4. שינויים בכלי הדם:

עלייה ברמת האסטרוגן בהיריון מגבירה אצל חלק מהנשים את הנטייה להרחבת כלי דם. היוצרות נימי דם חדשים המתבטאים באודם מוגבר בכפות הידיים, כתמים אדומים עגולים (מגיומה) או קווים מתפצלים כמו עכביש (ספיידר). נגעים אלה יכולים להופיע בכל חלקי העור ואינם מסוכנים. בשלב מאוחר של ההיריון כאשר המשקל והלחץ בחלל הבטן עולים יכולים להיווצר או להתרחב דליות על השוקיים וכמו כן מופיעים טחורים.

5. השיער בזמן ההיריון ולאחריו:

נשים רבות חשות שהשיער בזמן ההיריון נהיה יותר צפוף ומבריק. הסיבה לשיפור במראה השיער היא שבתקופת ההיריון יותר זקיקים עוברים את שלב הצמיחה וקצב הנשירה הטבעי של השיער פוחת. בסיום עוברים מספר גדול של זקיקים למצב של מנוחה לפני הנשירה. הפחתה בצמיחת השיער כחודשיים לאחר סוף ההריון גורמת לנשירה מוגברת ולדילול מסוים בשיער. תופעה זו זמנית והשיער יחזור לצפיפות רגילה לאחר חודש עד שישה חודשים. למי שיש נטייה גנטית לדילול שיער, השיער יהיה דליל יותר מאשר היה לפני ההיריון. נשירה זמנית אפשרית גם לאחר הפלה. תיתכן תופעה של שיעור יתר בזמן היריון אך זה זמני.

טיפול: בזמן ההיריון ואחריו יש להשתמש במברשת רכה, לחפוף עם שמפו עדין, להספיג את המים במגבת בעדינות ולא לשפשף. שימוש בפן לא מומלץ וכן להימנע מתסרוקות המחייבות מתיחה של שיער.

6. הזעת יתר בהריון:

מאחר וחום הגוף עולה בזמן ההריון, נשים בהריון מזיעות יותר, לכן מומלץ ללבוש בגדים רחבים ורפויים ולהשתמש בדיאודורנטים.

7. גרד כללי בהריון:

גרד מופיע אצל 2% מהנשים בהיריון בדרך כלל בסוף ההיריון. במקרים קשים יכולה להתלוות צהבת עור. הגרד כנראה קשור לעלייה בריכוז חומצות המרה בחלק השלישי של ההיריון. הגרד חולף לחלוטין מס' ימים לאחר הלידה ללא פגיעה ביולדת או בעובר. ניתן להקל על הגרד ע"י שימון העור מס' פעמים ביום בקרם לחות שומני ובטבילה באמבטיות פושרות עם שמן. במידה והגרד לא חולף יש לפנות לטיפול רפואי.

8. מחלות עור ייחודיות לתקופת ההריון:

קשריות ורבדים מגרדים, מחלה שכיחה המתבטאת בנגעים אדומים מגרדים בעיקר לאורך סימני המתיחה בבטן, בעכוזים ובירכיים. מופיעה בד"כ בסוף היריון ראשון. התופעות חולפות מס' ימים לאחר הלידה ואינן חוזרות בהריונות הבאים.

בטיפול בלקוחה בהריון נמנע מ:

  • תכשירים המכילים רטינול
  • תמציות שמנים ארומתיים
  • מכשור חשמלי
  • אפילציה

לאחר שסיימנו את שלב ההסתכלות וציינו את נגעי העור על גבי הכרטסת, נתייחס גם לממצאים הבאים:

שלב המישוש

מתעניינת בלימודי קוסמטיקה מעמיקים? כל הפרטים כאן

מאמרים

זמינים בווטסאפ