השפעת מזג האוויר על העור

העור שלנו חשוף לאלמנטים של הטבע, הוא מגלה מה עברנו וכמה חשפנועצמנו לנזקי מזג האוויר. מיתוסים רבים נוצרו בנושא ומאמר זה חושף אתהאמת! אז אל תגידי לא ידעתי, לא שמעתי! כאן תגלי מה ניתן לעשות, אילו חידושים יש בתחום ואיך להימנע ולצמצם את הנזק!

העור שלנו דורש יחס מיוחד ובעיקר הגנה מפני נזקי השמש ומזג האוויר. חשיפת העור לקרני השמש גורמת לשיזוף מהיר וישיר על העור ובעקבות כךהעור מתכהה ומלנין חדש נוצר במהירות, דבר הגורם לפיגמנטציה ומשפיע על תהליך הזדקנות העור. במקרים יותר גרועים, חשיפה ממושכת לשמש עלולה לגרום לכוויות, מחלות ממאירות, כתמים והזדקנות מוקדמת.

ההשפעה המזיקה של השמש ניכרת בשכבות העור הרבות (העור מורכב משלוש שכבות עיקריות). בדרמיס (השכבה השנייה של העור) חשיפה לשמש פוגעת במבנה שרשרת הקולגן (היוצר אלסטיות) וכתוצאה מכך פוגעת באלסטיות של העור. בנוסף, היא פוגעת בכלי הדם וגורמת להם להיות שבירים, דבר המגביר את תופעת הקופרוז (התרחבות נימי דם).

בשכבת האפידרמיס השמש גורמת להתעבות לא שווה של העור ולכתמי פיגמנטציה וכמו כן היא פוגעת בהתנגדות העור ויכולתו להוות מחסום בריא ותקין מפני כל מפגע ולהתייבשות העור. השפעת השמש מצטברת וניכרת בעיקר בפנים ובצוואר, כאזורים הנמצאים ללא כיסוי והגנה מפני השמש. כמו כן, באזור המחשוף וכפות הידיים החשיפה לאורך זמן לשמש מובילה לכתמים בעלי גוון חום ולעיתים גם לסרטן העור .

לכל עונה ולכל סוג עור ישנן תופעות נלוות שונות, כלומר לכל שינוי בעונה ובאקלים ישנה השפעה מידית על סוג העור ותגובותיו. לכן, ככל שנקדים וניתן חשיבות עליונה להיערכות בהתאם למזג האוויר וככל שנקדים ונטפל באופן עצמאי בתכשירים ביתיים ונעזר בבעלי מקצוע ומכוני קוסמטיקה נמנע מאותן תופעות של צריבה, גרד, פריחה וקשקשת ונגיע לכל עונה כאשר העור מוגן ומאוזן.

אז מה אפשר לעשות?

בעיקר הימנעות מהשמש ומסביבה ללא לחות. יתרה מזאת, עישון ושתיית משקאות אלכוהוליים יכולים להחמיר את מצב העור.

על מנת להיערך נכון לעור מוגן ומאוזן יש לדאוג לפני כל עונה לעבור סדרות טיפולים המונעים מהתופעות הנ"ל מלהופיע על העור. סדרות טיפולים (בין 6 ל-12 טיפולים) המגנים על הגבול הטבעי של העור, שומרות על גמישות העור ועל רמת הנוזלים, ומהוות מעטה המונע התאיידות מבפנים החוצה, ושומר על מיצוק העור וגמישותו.

אך לכל עונה בעיות משלה

בעונות המעבר, בסתיו ובאביב אנו חווים מעברים חדים מחום לקור ולהיפך. שינויי טמפרטורה אלו מהווים גורם ממריץ לתופעות רדומות כמו הרפס, סבוריאה ואקנה.

בחורף, הקור והרוח גורמים לתחושת יובש בעור, כמו גם השימוש באמצעי חימום למיניהם, כמו תנורי גז, מפזרי חום ומזגנים המייבשים את העור. כמות הלחות בחדר בו הם מצויים יורדת ולכן מומלץ ללחך את החדר.

בקיץ השמש מיבשת ומאיצה את תהליך ההתבלות של העור ולכן יש להקפיד בשתייה מרובה, להשתמש במסנני קרינה, להיעזר במשקפי שמש ובכובע רחב שוליים ולהימנע מחשיפת אזורים גדולים לשמש. הפנים והגוף חייבים להיות מוגנים מפני קרני השמש המזיקות!

גם בבית יש אקלים

אקלים פנימי, כלומר חימום וקירור של חדרים, יכול גם הוא להשפיע על העור. כל הגורמים הללו מחוץ לבית ובתוכו יכולים להביא לגירוד, לאדמומיות ולנפיחות, וגורמים למראה בלתי מצודד כלל וכלל ואף לגירוי נוסף כתוצאה מגירוד ושפשוף. אנו חייבים להיות מודעים גם להשפעה שיש לסביבות יבשות על העור, כמו שהייה במטוס, צפייה מוגזמת בטלוויזיה, עבודה ממושכת מול צג מחשב וקרינה ממסך הטלוויזיה.

יש לבצע טיפול ביתי מתאים כמו: ניקוי העור, מריחת קרם לחות, סרום, פילינג פעם בשבוע ומסכה, וכן יש לקבל ייעוץ מקצועי ותכשירים תואמים  מבעלת מקצוע .

מאמרים

זמינים בווטסאפ