התאמת טיפול לאקנה - מאמר חמישי בסדרה

כדי להתאים את הטיפול היעיל ביותר, עלינו לעשות אבחנה ברורה ונכונה של גורמי המחלה. בעת הטיפול יש להתחשב בגיל החולה, בצורות הטיפוסיות של הופעת המחלה ובמיקום הנגעים. יש לברר, בעזרת אנמנזה – פרטים אישיים, משפחתיים, מקום עבודה, תרופות שבשימוש, מחלות, תופעות עור אחרות, הרגלי תזונה ובאיזה מוצרים קוסמטיים משתמש החולה. במקרה הצורך יש להשלים את הבירור באמצעות בדיקות מעבדה כגון: דם ותרביות.

טיפולים דיאטטיים

א. הקפדה על ארוחות סדירות, לייעול המטבוליזם.

ב. מתן ויטמינים.

ג. הימנעות ממאכלים הגורמים לרגישות כגון:סוכר: מזונות עם אינדקס גליגקמי גבוה , גבינה צהובה, מטוגנים ומאכלים המכילים יוד (פירות ים).

טיפול מקומי

א. חומצות אלפא הידרוקסיות

ב. טיפול בויסות תפקודן של בלוטות החלב באמצעות חומצה אזלאית: השם הכימי של החומצה האזלאית (Azelaic Acid) הינו 1,7 heptanedicarboxylic. זהו מרכיב תזונתי המופיע בתזונה האנושית שניתן למצוא בזרעי דגנים ובתוצרים מבעלי חיים. נמכרת בבתי מרקחת כמשחה במרשם רופא, בד"כ לשם טיפול באקנה או בכתמי פיגמנטציה כתוצאה מחשיפה לשמש.

החומצה האזלאית, בריכוזים גבוהים, היא בעלת פעילות אנטי מיקרוביאלית, הנחקרת במעבדות עקב תכונותיה הפוטנציאליות כאנטי ויראלית וכאנטי פטרייתית, ובנוסף עוזרת לנירמול של עור שעבר קרטיניזציה (התקשות שכבת העור החיצונית) ולירידה בתוכן השומני שבעור, מרסנת ייצור שומן כגון החלב – (sebum) זמן מחצית החיים של החומצה האזלאית, לאחר מתן טופיקלי, הוא 12 שעות.

כשבדקו את פעילות החומצה האזלאית בריכוזים משתנים, ראו שיש יחס ישיר בין ריכוז החומצה, לבין רמת העיכוב של פעילות האנזים 5AR המקומית (גודל העיכוב תלוי ריכוז). טיפול בחומצה אזלאית מתאים נגד שני סוגי ה-5 אלפא רדוקטאז.

לאחר מריחה טופיקלית בודדת על העור, בערך 4% מהחומצה האזלאית נספגת בשכבת העור באופן סייסטמטי. חילוף החומרים בעור לאחר המריחה הינו זניח, ומה שנספג בגוף מהחומצה האזלאית מופרש לאחר מכן בשתן בלי לעבור שינויים בגוף.

אין להשתמש באזלאיק אסיד אם אלרגיים אליו. יש להיזהר ממגע בעיניים ואם הדבר קורה יש לשטוף מיידית את העיניים בכמויות גדולות של מים. החומר לשימוש חיצוני בלבד. 

תופעות לוואי: ייתכנו גירויי עור מקומיים ובעיקר בתחילת הטיפול אך התופעות הנ"ל בדרך כלל שוככות עם המשך הטיפול. ישנם דיווחים של רגישות לאור ומוטב לפיכך להימנע מחשיפה לשמש. התגובות הנפוצות ביותר, אשר מופיעות בקרב עד כ-5% מהמשתמשים הן צריבה ועקצוצים המופיעים כאמור בד"כ בתחילת השימוש ועשויים להימשך בין 5 ל-20 דקות, ובייחוד כשהעור סדוק או מודלק.

תופעות נוספות אשר דווחו בפחות מאחוז מהמשתמשים היו: אדמומיות, יובש, פריחה, קילוף העור, גירויים ודרמטיטיס (דלקת בעור). תגובות שליליות נוספות אשר דווחו לעתים נדירות יותר היו: החמרה באסטמה, בהרת העור, שיעור יתר והאדמה.

אם בעקבות השימוש בחומצה האזלאית מופיעה רגישות או גירוי חריפים, יש להפסיק את הטיפול. לחומצה האזלאית אין השפעות סייסטמיות שליליות, אך היו דיווחים בודדים על הבהרת העור לאחר השימוש בחומצה האזלאית, זאת למרות שלחומצה האזלאית אין השפעה של דה-פיגמנטציה על תאי מלנוציטים נורמליים. החומצה אינה מבהירה עור מעבר לצבעו הנורמלי, אך עשוייה לעתים רחוקות להבהיר עור כהה בשימוש עקבי.

ג. מריחת משחות או תרחיפים כשהבסיס למריחתן הוא הגופרית, (סולפור). הגופרית הינה בעלת תכונה קרטוליטית (ממיסת קרטין) ואנטי בקטריאלית המסייעת בהפחתת כמות החומצות השומניות החופשיות שעל פני העור. פילינג ביולוגי לשימוש יום יומי המכיל גופרית יכול להועיל במקרים של אקנה. גם בנזואיל פראוקסיד בריכוז של 5% - 10% שימושי. חומר זה גורם לקילוף העור, לייבושו והינו בעל תכונות בקטריוסטטיות (מעכב צמיחת חיידקים) וקומודוליטיות (הורס קומודונים - פותח ומנקז את הנקודות השחורות).

ד. סטרואידים: ניתנים בהזרקה במקום הנגוע, וגורמים להשטחת הרקמה המצולקת.

ה. משחות אנטיביוטיות: בעלות תכונה אנטיבקטריאלית, כגון: אריתרומיצין קלינדמיצין.

ו. עיסוי מיוחד- בעיקר עיסוי לימפתי לשם ניקוז פסולת , תנועות ז'קה, הגורמות להמרצת הדם ובכך למטבוליזם טוב יותר, סילוק חומרי הפסולת, ופיזור התסנינים הדלקתיים. שייך לטיפול הקוסמטי.

ז. ויטמין A: 

בבליעה: רואקוטן -  בעל משמעות רבה בתהליך של חידוש הרקמות. הטיפול בו מעורר נפלאות לעור אך יש מספר רב של תופעות לוואי כגון: קילוף, יובש, אריטמה, הצטברות החומר בגוף. הוא אסור לשימוש לנשים בהיריון והחשיפה לשמש אסורה בהחלט. חסרונות נוספים הם מחירו היקר והעובדה שעם הפסקת הטיפול המצב חוזר לקדמותו. הטיפול בבויטמין A  יעיל גם לעור יבש. 

במריחה: חומצה רטינואית – נגזרת של ויטמין A – תרופה שדורשת מרשם. מוכר בשמות רטוויט, לוקסיד, רטין A.  

רטינול – הוא ויטמין A ולא נגזרת.  מותר לשימוש קוסמטיקאית עד לריכוז של 1.6%. חלק קטן ממנו הופך לחומצה רטינואית בעור.  

טיפול באמצעות קרני השמש

א. בצורה טבעית, שיזוף בשמש, כמובן לא מוגזם, ידוע בהשפעתו הטובה על  הנגעים.

ב. בצורה מלאכותית בעזרת קרינה אולטרה סגולית של מנורת קוורץ. השימוש בה מוגבל, שתיים שלוש דקות שוות לשש שעות שיזוף.( נעשה בעבר )  כמו כן קיימות מיטות שיזוף . 

* טיפולים אילו שנויים במחלוקת ולא מומלצים.

טיפול תרופתי

א. הורמונים: טיפול תרופתי לנשים בלבד על ידי מתן גלולות למניעת היריון כדי ליצור איזון הורמונלי. הגלולות הן בעלות פעילות אנטיאנדרוגנית ופעילות אסטרוגנית. לדוגמא גלולות דיאנה.

ב. סטרואידים: במינון נמוך לתקופה קצרה. מינון גבוה עלול לגרום להתפרצות המחלה. חסרון הטיפול הוא תופעות הלוואי הקשות.

ג. אנטיביוטיקה: אריתרומצין, אקנה מצין, דוקסילין ואקרומצין. הטיפול באנטיביוטיקה ניתן תקופה ממושכת ומטרתו לתקוף את החיידקים ולטפל בדלקת. בוחרים בסוגי אנטיביוטיקה שאינם גורמים נזק לגוף. המינון ייקבע לפי חומרת האקנה.

ד. רואקוטן: רטינואידים, נגזרות של ויטמין A מומלץ במיוחד באקנה קונגלובטה (כיום יש נטייה לתת אותה לכולם). התרופה משפיעה ישירות על גורמי האקנה ופועלת לאורך כל שלבי המחלה. היא מקטינה את הפעילות של בלוטות החלב, משפרת את פינוי החלב, מעלימה את הקומדונים, מקטינה את גודל בלוטות החלב ופועלת נגד הדלקת. יעילותה מגיעה ל – 90%. חסרונותיה הם תופעות הלוואי החזקות ומחירה הגבוה. התרופה היא טרטוגנית, דהיינו עלולה לפגוע בעובר, ולכן היא אסורה לשימוש בנשים הרות או אצל נשים המתעדות להרות בעתיד הקרוב. 

כמו כן רצוי להדריך את הלקוח/ה כיצד לטפל בתופעות הלוואי שעלולות להופיע משימוש ברואקוטן:

  • שפתיים: להימנע מליקוק השפתיים ולמרוח שפתון לחותי.
  • עור:  להתקלח רק פעם אחת ביום, להשתמש במים פושרים ולא בחמים, להימנע מאמבטיות, להסתבן בסבון עדין לעור רגיש, להימנע מאפטר-שייב המכיל אלכוהול, להתנגב בהספגה ולא בשפשוף, למרוח תחליב גוף, להוסיף לחות לאויר בעזרת אדים או מגבת לחה.
  • עיניים: לטפטף טיפות המקנות שטיפה ולחות.
  • אף: למרוח וזלין באזור הנחיריים וכנפות האף.

להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש ולהשתמש תמיד במסנני קרינה! בכל מקרה של כאבי ראש חזקים, דלקות עיניים, הקאות, שינוי בראיה, שינויים במצבי הרוח, כאבי בטן  חובה לפנות לרופא המטפל!

לקוסמטיקאית אסור לטפל בלקוח/ה המטופל/ת ברואקוטן!

טיפולים כירורגיים

 טיפולים אלה מתחילים לאחר שהמחלה דעכה ומטרתם לטפל בהעלמת הנגעים והצלקות שהותירה המחלה על פני העור. הטיפול נעשה רק על ידי רופאים.

 א. קילוף עור: דרמברשיין, באמצעות מכשיר שבקצהו גלגל מחוספס, המשפשף את פני העור ביעילות. "שיוף" העור נעשה עד אזור הפפילות של שכבת הדרמיס ומשם צומחת שכבת אפידרמיס חדשה.

ב. כווויה כימית: קילוף כימי של העור. על ידי חומרים כגון: פנול, חומצת ויטמין A וחומצות אלפא הידרוקסיות ו – TCA. לאחר מכן צומחת שכבה חדשה של האפידרמיס. ניתן לטפל גם בזמן המחלה כיוון שזה גורם לניקוז הקומדונים והציסטות. קיימות שלוש דרגות של קילוף כשההבדל ביניהן הוא דרגת החדירה.

ג. השתלת עור: טיפול הניתן במקרים בהם נהרסו רקמות העור העמוקות.

ד. הזרקה:

  • מילוי הנגעים בקולגן, שהוא חומר טבעי הנמצא בעור ולכן הוא נקלט טוב. ע"י ההזרקה ממלאים את השקע הצלקתי בחומר ומרימים את העור עד להיווצרות שטח אחיד. התוצאה היא מהירה אך החומר המוזרק נספג במשך הזמן ותוך זמן קצר אין זכר לטיפול. 
  • הזרקת רקמה שומנית אותה שואבים ממקום אחר בגוף. היתרון בכך שזה מחזיק יותר זמן והחומר המוזרק זול יותר. 
  • הזרקת סטרואידים  - אשר מפחיתים את רקמת הצלקת ומרככים אותה.
  • הזרקת ארטקול - זהו חומר משולב של קולגן עם כדוריות קטנות וסינטטיות, כשהוא מוזרק לגוף הקולגן נספג בעוד הכדוריות נשארות בעור ומתעטפות ברקמה וכך הן ממלאות את השקעים שנוצרו בעקבות האקנה.
  • היילופורם – זוהי חומצה היאלרונית הנמצאת בגוף באופן טבעי. היא יכולה להתאים לאותם אנשים שהטיפול בקולגן אינו מתאים להם.
  • חומר סינתטי - סילקון כשמזריקים סיליקון לקרקעית הצלקת, נוצרת בגוף תגובה דלקתית שבעקבותיה נוצרת רקמה טפוחה ונוקשה.

ה. הקפאה: עם דו תחמוצת הפחמן, קרח יבש = CO2. התוצאה טובה אך מלווה בתופעות לוואי בלתי רצויות. 

טיפולים קוסמטים

הקוסמטיקאית צריכה לעשות אבחנת עור הכוללת אנמנזה, ולפי הדיאגנוזה לתת טיפול וייעוץ. במקרים של אקנה ציסטיקה ואקנה קונגלובטה אסור לה לטפל - יש להפנות את הלקוחה לרופא עור. בנוסף לטיפול עליה לעודד את הלקוחה ע"י הדגשת היפה שבה, להוות אוזן קשבת ולנהל את כרטיס הלקוחה כדי לעקוב אחר תוצאות הטיפול.

מתעניינת בלימודי קוסמטיקה מעמיקים? כל הפרטים כאן

מאמרים

זמינים בווטסאפ