קוסמטיקאית רפואית – לימודי קוסמטיקה רפואית, מיתוס מופרך או מציאות קיימת

בעשור האחרון חלה התעוררות מקצועית בענף הקוסמטיקה בארץ, פתיחת מכוני יופי רבים, הצטברות ידע,

רמה מקצועית ודרישה לאחריות.

הרצון ל'הילה מקצועית' הביא יבואנים ויצרנים של מוצרי הקוסמטיקה לתת למקצוע את התואר 'קוסמטיקה רפואית' ולשייכות

לתחום הרפואה אל שבפועל המקצוע אינו מוכר או מפוקח על ידי משרד הבריאות או כל מוסד אקדמאי.

ענף הקוסמטיקה קיים ומוכר בישראל מאז העשור הראשון לקום המדינה,

כבר אז נהגו נשות ישראל לעבור טיפולים קוסמטיים ובמשךעשרות שנים כמעט לכל אישה הייתה ה"קוסמטיקאית שלה",

שבדרך כלל טיפלה בבית. עד היום חלק מאיתנו נאמנות לקוסמטיקאית שלהן. 

בשנת 1959 ניתן האות לתוכנית לימוד מסודרת ולתעודת הסמכה מטעם המדינה בתחום הקוסמטיקה בפיקוח משרד העבודה.

בעקבות כך, החלו לצוץ בתי ספר קטנים בעלי רמת מקצועיות משתנה המציעים לימודים וקורסים בקוסמטיקה רפואית.

במקביל החלו להיכנס לשוק הישראלי חברות קוסמטיקה כמו"רבלון" ו"הלנה רובינשטיין" שהתמקדו במכירת מוצרים לשוק הצרכנים הסופי בלבד. 

בעשור האחרון חלו תמורות אשר גרמו להתעוררות מקצועית בענף הקוסמטיקה בארץ:

  • ראשית,  תהליך הגלובליזציה. קוסמטיקאיות רבות למדו בחו"ל, שבו לארץ ופתחו מכוני יופי בבתיהן. במכונים אלו סופקו שירותיהסרת שיער בשעווה, טיפולי עור, איפור, עיסוי, פדיקור  ועוד.
  • שנית, ידע רב החל להצטבר בנושא הקוסמטיקה. תחומים שקיבלו התייחסות חובבנית יחסית כגון אפילציה, פדיקור, מניקור ובנייתציפורניים החלו אף הם לחייב רמה מקצועית.
  • הגורם החשוב ביותר שהאיץ את ההתעוררות אותה חווה ענף הקוסמטיקה בעשור האחרון הנו ההבנה כי היות והענף עוסק בגופם שלבני אדם, נגזרת  מכך דרישה למקצועיות ולאחריות. 

 

במדינת ישראל ניתן ללמוד את מקצועות הקוסמטיקה בבתי ספר המפוקחים ע"י משרד התמ"ת. בסיום לימודים אלו, הכוללים 800שעות לימוד, הבנות המסיימות בהצלחה בחינה

עיונית ומעשית של משרד התמ"ת זכאיות לתעודת מקצוע סוג 1 ותעודת גמר. על כל קוסמטיקאית להיות בעלת שתי תעודות כתנאילעיסוק במקצוע הקוסמטיקה. 

הצורך ב'הילה מקצועית' הביא כמה מהיבואנים והיצרנים בארץ במהלך השנים האחרונות לתת למקצוע הקוסמטיקה את התוארקוסמטיקה 'פרא רפואית'  שאינו קיים או מוכר באף אחת ממדינות העולם, זאת תוך מטרה ברורה של קידום תכשירים קוסמטיים. 

עצם התואר לימודי קוסמטיקה רפואית או קוסמטיקאית רפואית, או כפי שמכונה 'פרא רפואית'  משייך את מקצוע הקוסמטיקה לתחום הרפואה, אך בפועל קוסמטיקאית אינה רפואה ואינה משתייכת או מפוקחת על ידי משרד הבריאות. השימוש בתואר קוסמטיקאית  'פרא רפואית, שכאמור לא קיים, מהווה הטעיית הציבור. הקורסים המשווקים בנושא תחת הכותרת 'קוסמטיקאית  רפואית'  או  'קוסמטיקאית פרא רפואית'  

נותנים במקרה הטוב השכלה כללית מייעצת ולא נותנים שום הסמכה לשימוש או טיפול שאינו קיים במסגרת לימודי הקוסמטיקה. בפועל, קורסים אלו נועדו לתת במה ליצרנים ויבואנים למכירת מרכולתם ואין כל גוף מוסמך העומד מאחורי התעודות הניתנות בסופן.

הכותבת הנה עידית גור – מייסדת 'איב סנטר' – רשת בתי הספר למקצועות הקוסמטיקה וקוסמטיקאית מוסמכת. עידית משמשת כבוחנת של ארגון סידסקו (CIDESCO) העולמי, כמורה לקוסמטיקה וכמדריכת מורים.

רשת 'איב סנטר' פתחה בשנת 2010 קורס קוסמטיקה מתקדמת EAC) העוסק בהעשרה רפואית לקוסמטיקאיות, זאת בשיתוף פעולה עם רופאים מתחום

הדרמטולוגיה, הפלסטיקה, שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובניית סדרות טיפולים.ועוד. הקורס לא מתיימר להעניק תואר 'קוסמטיקאית רפואית', אך בא להעניק לקוסמטיקאית העשרה בתחום, מתוך תפיסה כי על הקוסמטיקאית להכיר היטב את הנושק בין קוסמטיקה לרפואה ולדעת לכוון את הלקוחה לרופא המתאים במקרה הצורך.

עוד מקנה הקורס כלים לניהול עסק, שיווק, העסקת עובדים.

לפרטים נוספים על לימודי קוסמטיקה

 

מאמרים

זמינים בווטסאפ